Новороздільська територіальна громада

Львівська область, Стрийський район

24.12.2021 09:57

Особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті

61c57dd993aa9__social-defoult.png

Як правильно передати своє майно родичам, друзям або знайомим: скласти заповіт, чи подарувати, а, може, укласти договір довічного утримання? Саме такі запитання є актуальними для наших читачів.  Сьогодні консультацію надає  фахівчиня Сколівського бюро правової допомоги – Наталя Рудюк. Ми спілкуватимемося з нею про заповіт.

Пані Наталяю, з чого розпочнемо?

Пропоную розглянути кожен правочин окремо. Сьогодні говоритимемо про заповіт, а у наступних публікаціях висвітлю тему про договір дарування та договір довічного утримання.

Скажіть будь ласка, що таке заповіт?

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті відносно належного їй майна, майнових прав та обов´язків. Він повинен бути складений у встановленому законом порядку. Заповіт є одностороннім правочином. Важливо, що заповідач має право на свій розсуд заповідати майно будь-яким особам. Він також може будь-яким чином визначити частки спадкоємців в спадщині, позбавити спадщини одного, кількох чи всіх спадкоємців за законом. Спадкодавець при цьому не має обов’язку зазначати причини такого позбавлення. Він також може включити до заповіту інші розпорядження, передбачені правилами Цивільного кодексу України про спадкування. Більше того, заповідач може скасувати чи змінити складений заповіт.

          Хто має право на заповіт?

Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка підтверджується відповідними документами.

Вкажіть будь ласка, якими документами може підтверджуватися повна цивільна дієздатність фізичної особи?

Повна цивільна дієздатність фізичної особи може підтверджуватися такими документами: паспортом заповідача; свідоцтвом про шлюб, відміткою про шлюб у паспорті; запис про те, що дана особа є матір’ю чи батьком дитини у свідоцтві про народження дитини; рішенням органів опіки і піклування про надання повної цивільної дієздатності; свідоцтво про право на заняття підприємницької діяльності, виданим неповнолітній фізичній особі рішенням суду про надання повної цивільної дієздатності. Право на заповіт реалізовується особисто.

 

Неодноразово ми чули,  що при спадкуванні за заповітом є ще обов’язкова частка. Розкажіть будь ласка, що це таке і кому вона належить?

Мало­літні, неповнолітні, повнолітні непраце­здатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом. Це і є обов’язкова частка.

 

Чи потрібно посвідчувати заповіт і хто має право його посвідчувати?

 

Так, звичайно, заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, які визначені у статтях 1251-1252 Цивільного кодексу України. Це можуть бути посадові особи органу місцевого самоврядування, уповноважені на це, а також службові особи, такі як головний лікар лікувальної установи, де перебуває заповідач, капітан корабля під час плавання, начальник пошукової експедиції, начальник військової частини, слідчого ізолятора. Звертаю увагу, що заповіти таких осіб посвідчуються при свідках.

Дякуємо Вам, пані Наталю, за таку цікаву консультацію. Ми продовжимо співпрацю з фахівцями Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Та обов’язково розповімо Вам про договір дарування та договір довічного утримання. Разом з тим, нагадуємо, що отримати  безоплатну правову допомогу Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:

  • звернувшись до бюро правової допомоги за адресою: м. Новий Розділ, вул. Чорновола, 12.
  • зателефонувавши:  068 875 17 00 (Новороздільське бюро правової допомоги), 067 16 77 144 (Стрийський місцевий центр),                                  на гарячу лінію: 0800 21 31 03
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/